Veřejné odhalení Klíčové sochy Jiřího Davida proběhne 9. března v 11 hodin na náměstí Franze Kafky v Praze

Jak vypadá šestimetrová Klíčová socha umělce Jiřího Davida s více než 85.000 klíči, se budou moci lidé poprvé přesvědčit v úterý 9. března v 11 hodin na pražském náměstí Franze Kafky. Tato „vernisáž pod širým nebem“ proběhne za osobní účasti autora, který chce touto plastikou ve veřejném prostoru přispět k diskusi o dvaceti letech od sametové revoluce. „Objekt představuje osobní polemiku s vývojem v České republice. Nejde určitě o oslavný pomník nebo naopak pouze o kritické dílo. Plastika vyjadřuje ambivalenci, kterou při pohledu na dnešní společnost a politiku pociťuji,“ říká Jiří David. Náměstí Franze Kafky se nachází mezi Staroměstským náměstím a Kaprovou ulicí v Praze 1: http://www.virtualni.praha.eu/namesti/namesti-franze-kafky.html.

Během výroby Klíčové sochy mohli lidé na webové stránce projektu zasílat své návrhy na umístění této obří plastiky. Toto „hlasování“ se setkalo s velkým úspěchem, přišlo celkem 8.673 tipů s místy z celé České republiky i dalších zemí. Jelikož sice statisticky zvítězila Praha, ale zájem projevili obyvatelé řady dalších obcí i krajů, v jednání je „miniturné“ Klíčové sochy po velkých českých a moravských městech. Přesný konec umístění Klíčové sochy na pražském náměstí Franze Kafky závisí na přípravě tohoto „miniturné“. Je ale jisté, že Klíčová socha bude stát v Praze po dobu několika měsíců, než se vydá na případné putování. Veškeré aktuality a informace je možné najít na www.klicovasocha.cz.

Vznik Klíčové sochy podpořil mobilní operátor Vodafone, který u příležitosti dvacetiletého výročí 17. listopadu 1989 uspořádal veřejnou sbírku klíčů. V průběhu října a listopadu přinesli do jeho prodejen lidé z celé České republiky 85.741 klíčů a vytvořili tak největší sbírku klíčů na světě.

Jiří David od 2. poloviny 80. let výrazně spoluvytváří podobu i atmosféru českého umění. Svými malbami s volným využíváním znaků a politických symbolů významně formoval postmoderní program na přelomu 80. a 90. let, kdy se také začal věnovat instalacím objektů a psaní textů reflektujících pozici umělce a umění ve společnosti. V 80. letech 20. století byl jedním ze spoluzakladatelů skupiny Tvrdohlaví. Kromě již zmíněných instalací ve veřejném prostoru vzbudily velký ohlas i mimo Českou republiku například fotografické výstavy Skryté podoby či Bez soucitu. V loňském roce byl odborníky v anketě o nejvlivnějšího umělce za posledních 20 let vyhlášen za vítěze.

Doporučujeme fitnes pomůcku Boxovací Míček, bavte se i při sportu. Máme pro Vás i zkratku na mms2.o2.com, tam si vyberete svou MMS coby dup.

Starší příspěvky:
Vodafone nabídne nové tarify, které se přizpůsobí zákazníkům

Od 6. března spouští Vodafone nové tarify, které si zákazníci budou moci sestavit podle svých potřeb a kdykoli flexibilně změnit....

Zavřít