S pomocí Think Big oživila Karin příběh židovské dívky z koncentračního tábora

Dnes proběhne slavnostní křest knihy za účasti její autorky Ann Kirschner, dcery Saly. Česká veřejnost se tak poprvé setká s ryzím svědectvím dívky, která prošla pracovním táborem v pohraničním Žacléři. Karin má další ambiciózní plán – natočit o osudu Saly Garncarz dokumentární film, k němuž shromažďuje filmový materiál. Vznik českého překladu podpořil program Think Big realizovaný Nadací O2.

Šestadvacetiletá studentka filmové školy v Písku Karin Venhauer chce české veřejnosti zpřístupnit unikátní příběh židovské dívky, jejíž osud významně poznamenalo sedm pracovních táborů. “ To, že Sala přežila, lze považovat za zázrak, o to více bychom měli usilovat o uchování jejího svědectví. Téměř půl století schovávala v papírové krabici 350 dopisů a fotografie a pohlednice adresované blízkým. Její příběh se opírá o nezkreslené záznamy z té doby,“ říká organizátorka celého projektu Karin Venhauer.

Až náročná operace přiměla Salu svěřit se se svým dlouholetým tajemstvím své dceři, která její výpovědi popsala v knize Salin dar. “ Příběh Saly je protkán vzpomínkami a velmi silným rodinným poutem dvou sester. Zároveň mapuje temnou dobu naší historie. Pro mnoho lidí budou informace o množství koncentračních táborů u nás novinkou,“ upřesňuje Karin. České vydání díla však není jedinou aktivitou Karin Venhauer v tomto směru. “ Hledáme spoluproducenta, sponzory a budeme usilovat o získání grantu nebo dotace na realizaci dokumentárního filmu, ke kterému shromažďujeme filmový materiál už od roku 2008,“ dodává Karin.

Program Think Big, který realizuje Nadace O2 ve spolupráci s Nadací rozvoje občanské společnosti, pomáhá na svět dobrým nápadům mladých lidí, kteří chtějí něco vytvořit nebo změnit ve svém okolí. „Jedním z podpořených projektů byl i záměr Karin. Příběh Saly, který se díky ní dostává i k českým čtenářům, může dodat odvahu dalším mladým lidem. Sala v sobě navzdory svému nízkému věku dokázala najít sílu a překonala nelehké překážky,“ uvedla Ivana Šatrová, ředitelka Nadace O2.

Mohlo by Vás zajímat:  Pražský akcelerátor Wayra už zná své vítěze

Křtu knihy vzpomínek dívky, která šla do pracovního tábora místo své sestry, se zúčastní její autorka a zároveň dcera hlavní hrdinky, Ann Kirschner. Český překlad mohl vzniknout také díky podpoře programu Think Big realizovaný Nadací O2 a díky spolupráci s Nadací rozvoje občanské společnosti (NROS). Do prodeje bude kniha uvedena dalším z partnerů – vydavatelstvím Mladá fronta. Projekt podporují také Lidové noviny, Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, Společenské centrum UFFO Trutnov, Polský institut Praha a pracovníci Institutu Terezínské iniciativy.

Příběh Saly Garncarz

Šestnáctiletá Sala Garncarz z polského Sosnowce byla nejmladší z 11 dětí rodiny Garncarzů. Ke konci roku 1940 bylo její sestře Raizel nařízeno dostavit se do nacistického tábora nucených prací na šest týdnů. „Půjdu místo své sestry,“ promluvila tehdy Sala. Raizel byla zbožná a učená, introvertní a nepřizpůsobivá, proto bylo rozhodnuto. Sala Garncarz prošla sedmi nacistickými tábory nucených prací během druhé světové války. Kniha Salin dar zaznamenává pravdivý příběh mladé dívky plné síly a odhodlání žít a nevzdat se, v čemž jí pomáhají slova zaznamenaná na kouscích papírů od rodiny a přátel, kteří ji milují. Sala se dočkala osvobození v pracovním táboře pobočky Gross-Rosen v Žacléři, kde prožila skoro tři roky.

Doporučujeme fitnes pomůcku Boxovací Míček, bavte se i při sportu. Máme pro Vás i zkratku na mms2.o2.com, tam si vyberete svou MMS coby dup.

Starší příspěvky:
T-Mobile ukončí provoz sítě UMTS TDD

Společnost T-Mobile ukončí k 31. květnu letošního roku provoz technologie UMTS TDD (nabízené pod obchodním názvem Internet 4G). Operátor investoval v posledních...

Zavřít