Telefónica nasazuje technologii IPv6 v xDSL síti

Všichni uživatelé fixních internetových služeb od O2 mohou nově využívat jak adresování protokolem IPv6, tak i zaběhnutého adresování pomocí protokolu IPv4 (tzv. dual stack). Všem novým zákazníkům je IPv6 adresa přidělena zcela automaticky při zřízení služby. Stávající zákazníci mohou o IPv6 požádat společně se službou „pevná IP adresa“ za zvýhodněnou cenu 1 Kč měsíčně. Spuštění IPv6 protokolu zajistí dostatečný počet IP adres. V praxi to znamená, že bude možné v budoucnu například připojit větší počet zařízení v domácnosti k internetu s vlastní veřejnou IP adresou, což může být výhodou pro nově zaváděné doplňkové telekomunikační služby.

Společnost O2 na zpřístupnění služeb přes internetový protokol verze 6 (IPv6) pracuje již od roku 2010. „Jako jeden z prvních operátorů v České republice spouštíme IPv6 v plném provozu. Až dojde k širšímu nasazení IPv6 ze strany provozovatelů internetových služeb, naši zákazníci na to budou připraveni.“ vysvětluje Aleš Veselý, marketingový ředitel segmentu domácností společnosti Telefónica Czech Republic. Zatím však provozovatelé web serverů zajišťují, aby jejich služby byly dosažitelné jak prostřednictvím IPv4, tak i prostřednictvím IPv6 adresy.

Na technickém webu O2techzona.cz jsou pro zákazníky připravené srozumitelné návody, které ukazují, jak nastavit koncové zařízení pro využívání IPv6. O2 Guru jsou připraveni zájemcům pomoci také prostřednictvím Facebooku, Twitteru i e-mailu a také na prodejnách.

Koncová zařízení pro domácnosti, Comtrend VR-3026e (VDSL) a Huawei EchoLife HG622u (VDSL), podporují protokol IPv6 po aktualizaci firmware. Modem ZyXEL Prestige 660HN-T3A (ADSL) bude mít aktualizovaný firmware s podporou IPv6 dostupný ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku. Koncová zařízení internetových a datových služeb pro firemní zákazníky podporují IPv6 již od loňského roku.

Kvůli rychlému úbytku adres IPv4 nasazuje Telefónica pro nové zákazníky služby Internet na doma vedle IPv6 také NAT, tedy překlad síťových adres (Network Address Translation). Běžní uživatelé změnu nijak nezaregistrují. Pokud zákazník z jakéhokoliv důvodu potřebuje vlastní adresu IPv4, může si ji při zřízení služby, nebo kdykoliv později na prodejně O2 nebo na telefonickém centru objednat. Samozřejmě může využít také adresy IPv6,“ dodává Aleš Veselý.

Mohlo by Vás zajímat:  Očekávané Samsungy koupíte v O2 nejvýhodněji

IPv6 nabízí 2 128 IP adres

S bouřlivým rozvojem internetu rychle ubývá adres systému IPv6, které jsou k jeho fungování nezbytné. Aby mohl internet po celém světě nadále růst, byl vytvořen systém IPv6. Zatímco stávající systém nabízí teoreticky 2 32 adres (zhruba čtyři miliardy adres), nový jich nabídne 2 128.

Další informace najdete na zde.

Doporučujeme fitnes pomůcku Boxovací Míček, bavte se i při sportu. Máme pro Vás i zkratku na mms2.o2.com, tam si vyberete svou MMS coby dup.

Starší příspěvky:
Vodafone podporuje legální software

Vodafone jako první velká společnost v České republice získala certifikaci ISO 19770-1, určenou pro standardizaci IT procesů v libovolně velké...

Zavřít