Nejrychlejší datová síť O2 roste – nově pokryje Prahu

  • Prahu pokryjí desítky vysílačů LTE a budou přibývat další
  • Brno přijde na řadu v říjnu 2013
  • připojení je k dispozici pro jednotlivce i pro firmy
  • na rozšíření LTE využívá Telefónica vysílače v pásmu 1800 MHz
  • zrychluje také síť 3G – díky technologii HSPA+

Síť LTE společnosti Telefónica se rozroste o Prahu. Mobilní datové připojení s rychlostí až 75 Mbps nabídne od 15. května několik desítek vysílačů v hlavním městě, a to především na území městských částí Praha 1, Praha 2, Praha 4 a Praha 10. K pokrytí dalších částí města včetně Letiště Václava Havla dojde do konce července. Pokrývání Brna bude zahájeno v říjnu 2013.

[hana-code-insert name=’Adsense‘ /]

„Loni v červnu jsme v Jesenici jako první operátor uvedli LTE na český trh. Nyní nabídneme LTE služby pro všechny, kdo se pohybují v širším centru Prahy. Očekáváme, že vysokou rychlost přijímání i odesílání dat a zejména nízké hodnoty odezvy (ping) ocení především nároční zakazníci vyžadující špičkové připojení na svých cestách po Praze,“ říká Petr Matějovský, ředitel segmentu mobilních hlasových a datových služeb společnosti Telefónica Czech Republic.

LTE připojení bude k dispozici zákazníkům z řad domácností i firem v rámci stávajících tarifů Mobilního internetu. Pro aktivaci LTE bude potřeba speciální Více“>SIM karta a jeden z LTE modemů v nabídce. V tuto chvíli není možné připojení LTE využít na jedné SIM kartě společně s hlasovými službami, tato služba bude spuštěna později.

„Síť čtvrté generace rozšiřujeme bez ohledu na připravovanou aukci kmitočtů a plánujeme v tom pokračovat. S tím, jak bude přibývat chytrých telefonů s podporou LTE, nabídneme v budoucnu LTE spolu s hlasovými službami na jedné SIM kartěprávě pro využití v chytrých telefonech,“doplňuje Petr Matějovský.

Zákazníci mají možnost vyzkoušet si technologii LTE již ž nyní v O2 Experience Centru v Obchodním centru Chodov.

Mohlo by Vás zajímat:  Rok 2013 byl rokem růstu mobilního internetu

Přehled tarifů Mobilního internetu

Tarif Cena (vč. DPH) Maximální rychlost FUP
Mobilní Internet M 303 Kč až 20 Mbps 1 GB
Mobilní Internet L 505 Kč až 20 Mbps 3 GB
Mobilní Internet XL 757 Kč až 75 Mbps 10 GB

Telefónica využívá pro provoz LTE frekvence v pásmu 1800 MHz, které už vlastní. Vzhledem k dostupné šíři pásma je maximální teoretická rychlost stahování až 75 Mbps, odesílání 37 Mbps, odezva pak v řádech 20-30 ms.

Síť 3G také zrychluje

V rámci výměny vysílačů sítě 3G nasazuje postupně Telefónica na svých vysílačích nové technologie. V celé 3G síti společnosti Telefónica bude od 15. května spuštěna nová verze standardu HSDPA, která umožňuje připojení rychlostí až 14,4 Mbit/s.

Vedle toho je již nyní ve vybraných lokalitách k dispozici nejvyšší 3G standard HSPA+. „Při nasazení této technologie dochází k navýšení dostupné rychlosti, v některých případech díky nasazení HSPA+ Dual Carrier až na maximálních 42 Mbps. Nyní již proběhlo vylepšení standardu na více než tisíci vysílačích a další budou následovat. Podle vytížení daných vysílačů se rozhodujeme, jaké konkrétní technologie do nich instalujeme,“ říká Petr Gazda, ředitel provozu technologií společnosti Telefónica Czech Republic.