Jak vybrat hlasový tarif podle tarifikace

Někteří mobilní operátoři používají jako reklamní tahák při prodeji hlasových tarifů nižší tarifikaci (např. 60+1, 1+1 apod.), přičemž řada uživatelů na tento dobře zabalený trik slyší. Pokud se nenecháte ukolébat pouhou reklamou a zajímá vás, proč by typ tarifikace neměl hrát klíčovou roli při výběru hlasového tarifu, pak čtěte dále.

V poslední době se rozpoutala vášnivá debata na téma výhodnosti či nevýhodnosti určitého typu hlasového tarifu na základě typu účtování neboli tarifikace, chcete-li. Nejčastěji nabízenou tarifikací je v současné době tzv. 60+60 a 60+1.

V případě tarifikace 60+1 si operátor naúčtuje vždy první minutu hovoru a zbytek hovoru účtuje po vteřinách. Spousta lidí proto demagogicky obhajuje sazbu 60+1 tu jako nejlevnější, jelikož tak na první pohled samozřejmě vypadá. V reálu to ovšem není ani zdaleka vždy pravda. Ve velké míře totiž záleží na minutové sazbě, kterou si daný operátor účtuje a tu je potřeba při výpočtech zohlednit především, jelikož se obvykle dost liší. Nelze tedy jednoduše tvrdit, že u operátora se sazbou 60+1 máte levnější volání, než u operátora se sazbou 60+30, 60+60 nebo jinou.

Z oficiálních statistik Českého telekomunikačního úřadu lze zjistit, že průměrný český uživatel provolal v roce 2012 měsíčně 100 minut a poslal 46 zpráv SMS. Pokud si tyto počty vezmeme a porovnáme je napříč všemi dostupnými operátory, získáme následující přehled:

Srovnání tarifů (100 provolaných minut a 50 zpráv SMS) při zohlednění tarifikace

Mobilní operátor Název tarifu Typ tarifikace Cena za měsíc při zohlednění tarifikace
99mobile Tarif Občas si brnknu 60+60 216 Kč
GoMobil Tarif Start 60+1 241 Kč
Vodafone In-karta tarif 2 60+1 360 Kč
O2 O2 Start (závazek na 24 měsíců) 60+60 464 Kč
T-Mobile S námi v síti + (závazek na 24 měsíců) 60+60 548 Kč
Mohlo by Vás zajímat:  Mobilní datové paušály – neplaťte víc, než využijete

Zdroj: Web dtest.cz, přehled mobilních tarifů, 06/2013

V tomto výpočtu vychází nejlépe mobilní operátor 99mobile. Přestože jakýkoli výpočet je vždy pouze orientační, jelikož do značné míry závisí na tom, kolik odchozích hovorů uskutečníte za den, týden či za měsíc, kolik z těchto hovorů trvá méně než jednu minutu, celkový počet provolaných minut za měsíc a tak podobně, všeobecně se tedy dá říci, že operátoři nabízející tarifikaci nižší než 60+60 mají ceny za volání nastaveny výše než ostatní operátoři a volání s nimi je obvykle dražší nebo srovnatelné.

Abychom nezůstávali jen u jednoho příkladu, pojďme se podívat na případ, kdy uživatel provolá dvojnásobek uvedeného průměru, tedy 200 minut a odešle 100 zpráv SMS.

Srovnání tarifů (200 provolaných minut a 100 zpráv SMS) při zohlednění tarifikace

Mobilní operátor Název tarifu Typ tarifikace Cena za měsíc při zohlednění tarifikace
99mobile Tarif Mluvím 60+60 473 Kč
GoMobil Tarif 200 60+1 514 Kč
Vodafone Red (se závazkem) 1+1 699 Kč
T-Mobile S námi nesíť (závazek na 24 měsíců) 60+60 749 Kč
O2 Free CZ (závazek na 24 měsíců) 60+60 749 Kč

Zdroj: Web dtest.cz, přehled mobilních tarifů, 06/2013

Opět se na prvním místě umístil překvapivě mobilní operátor 99mobile, který má na první pohled horší tarifikační sazbu (60+60), ale cena za volání u něj vychází nejnižší. Společnost Vodafone se svou rádoby nejvýhodnější tarifikační sazbou (1+1) se ani vzdáleně neblíží výhodné celkové ceně, zejména proto, že minutové sazby či počet volných minut nejsou tak výhodný.

Pokud tedy vyjdeme z určitého průměru, výše uvedený výsledek hovoří jasně – na první pohled výhodnější tarifikační sazba 60+1 či dokonce 1+1 v žádném případě neznamená levnější volání!

Mohlo by Vás zajímat:  Mobilní operátor 99mobile šlape jako hodinky také díky sofistikovanému softwaru

Zda se vám vyplatí volat s tím či oním operátorem závisí do značné míry na způsobu volání, který provozujete. Pokud se například obáváte, že vám vyšší tarifikační sazba uškodí při velmi krátkých hovorech, pak vězte, že průměrná délka hovoru je necelé dvě minuty (statistika ČTÚ za rok 2012), tudíž obavy jsou v tomto směru zanedbatelné, jelikož v tomto směru nic neušetříte, a to bez ohledu na použitou sazbu.

Nenechte se tedy zmást lákavými nabídkami na nižší tarifikační sazbu a vybírejte dle svých skutečných potřeb a berte ohledy spíše na minutovou sazbu, volné minuty a další podstatnější parametry.

Doporučujeme fitnes pomůcku Boxovací Míček, bavte se i při sportu. Máme pro Vás i zkratku na mms2.o2.com, tam si vyberete svou MMS coby dup.

Starší příspěvky:
Mobilní datové paušály – neplaťte víc, než využijete

Na trhu mobilních služeb dnes najdete přehršel datových paušálů s různými podmínkami a za různé ceny. Jednotliví operátoři se povětšinou...

Zavřít