Mobilní datové paušály – neplaťte víc, než využijete

Na trhu mobilních služeb dnes najdete přehršel datových paušálů s různými podmínkami a za různé ceny. Jednotliví operátoři se povětšinou snaží uživatelům vnutit co největší datový balíček a vědí proč: Podle statistiky jej uživatelé vůbec nevyužijí a platí tak za něco, co vlastně vůbec nepotřebují. Patříte mezi ně?

Přestože se mobilní operátoři předhánějí v tom, který z nich nabídne nejvíce megabajtů v rámci svého datového paušálu, většina uživatelů využije pouze zlomek nabízeného objemu, pokud vůbec. A odpovídají tomu i statistiky používání. Například uživatelé používající zařízení se systémy iOS a Android tráví nejvíce času hraním her (32 %), surfováním (20 %) nebo používáním stránek Facebooku (18 %).

Na žádnou z těchto aktivit není potřeba vysoký datový tok a většina uživatelů si tudíž vystačí s několika málo stovkami megabajtů měsíčně. Podle výsledků výzkumu Českého telekomunikačního úřadu na téma „Využívání počítače a internetu“ (12/2012, viz ctu.cz) stáhne měsíčně 40 % českých uživatelů mobilního připojení do 300 MB za měsíc. Pouze pětina uživatelů stáhne více. Není bez zajímavosti, že tento údaj je velice podobný statistikám uživatelů v USA (342 MB měsíčně), i když je tamní trh trochu odlišný. Z výsledků mj. vyplývá také to, že dodatečné datové balíčky po vyčerpání limitu si uživatelů kupují jen zcela výjimečně.

Je proto zajímavé, že na tyto většinové uživatele mobilní operátoři příliš necílí. Ve srovnání níže najdete přehled datových balíčků v rozsahu od 100 do 600 MB, vhodných přesně k výše uvedeným činnostem.

Navzdory tomu, že jsme v dnešní době obklopeni multimediálním obsahem ze všech stran, přenos mobilních dat není v porovnání s ním zase tak astronomický. Velkou roli hrají komprese a snižování datového toku, takže ani přenos videa, například z Youtube, nepůsobí při střídmém využití nijak extra vysokou zátěž a uživatel si tak vystačí s průměrným datovým balíčkem.

Mohlo by Vás zajímat:  Předražené neomezené volání, aneb vybíráme mobilní tarif chytře!

Česká republika je navíc zemí bezdrátových sítí a je velmi pravděpodobné, že tu svou máte i doma, v práci, ve své oblíbené kavárně nebo restauraci. Je pak celkem logické, že vám mobilní datové připojení k internetu slouží především jako záložní v situacích, kdy se nacházíte mimo místa s jiným signálem a nechcete tudíž platit v rámci mobilního vyúčtování obrovský objem dat, který nejenže nevyužijete, ale který zároveň stojí zbytečně mnoho peněz.

V tomto směru je ideální nabídka virtuálního mobilního operátora 99mobile – cena datového balíčku začíná na 79 korunách měsíčně a je spolu s hlasovými tarify bezkonkurenčně nejnižší. Podrobné srovnání datových balíčků najdete v tabulce níže.

Porovnání volitelných datových balíčků

Operátor Cena za datový balíček 100–150 MB Cena za datový balíček 200–300 MB Cena za datový balíček 500–600 MB
99mobile 79 Kč / měsíc 129 Kč / měsíc 199 Kč / měsíc
Vodafone 174,48 Kč / měsíc 251,08 Kč / měsíc 317,63 Kč / měsíc
O2 152 Kč / měsíc V tomto rozmezí nenabízí V tomto rozmezí nenabízí
T-Mobile 149 Kč / měsíc V tomto rozmezí nenabízí V tomto rozmezí nenabízí

Zdroj: webové stránky jednotlivých mobilních operátorů (platné k 06/2013).

Jak můžete vidět, nejlevnější datové balíčky pro průměrného uživatele nabízí virtuální mobilní operátor 99mobile.

Zákazník také jistě ocení, že datové balíčky mobilního operátora 99mobile jsou jednoduché a přehledné – jsou tři a lze je dokoupit k libovolnému hlasovému tarifu. Jejich využití není podmíněno žádným minimálním plněním, jako tomu je u některých jiných operátorů.

A jaký datový tarif si vybrat? Pokud nevíte přesně, kolik megabajtů využijete za měsíc, sáhněte po balíčku prostředním a podle potřeby jej další měsíc zvyšte nebo snižte. Je velmi pravděpodobné, že se neodchýlíte od průměrného uživatele uvedeného na začátku, takže budete ve finále spokojeni.

Mohlo by Vás zajímat:  Mobilní operátor 99mobile šlape jako hodinky také díky sofistikovanému softwaru

A pokud patříte k extrémním uživatelům, kteří vyžadují všeho „co nejvíc“ a sáhnou automaticky po nejvyšším možné variantě, vězte, že to ne vždy musí být otázka potřeby. Proto pečlivě zvažte, zda vysoký objem dat skutečně využijete. Většina operátorů navíc nabízí dokoupení datového balíčku či přechod na vyšší tarif po vyčerpání toho stávajícího, takže se není čeho bát.

Doporučujeme fitnes pomůcku Boxovací Míček, bavte se i při sportu. Máme pro Vás i zkratku na mms2.o2.com, tam si vyberete svou MMS coby dup.

Starší příspěvky:
Nové znění obchodních podmínek FAYN

Dovolujeme si představit vám nové Všeobecné obchodní podmínky pro poskytování veřejně dostupných služeb elektronických komunikací (dále VOP). Ve VOP reagujeme...

Zavřít