První test LTE 4×4 MIMO v pásmu 800 MHz dopadl úspěšně

T-Mobile uskutečnil první test 4×4 MIMO v nízkofrekvenčním pásmu na světě
Výsledek: až dvojnásobná rychlost, lepší signál v budovách a na okrajích pokrytí
Možnost zvýšení kvality VoLTE a rozšíření pokrytí touto technologií

T-Mobile ukončil první testovací provoz technologie LTE 4×4 MIMO v nízkofrekvenčním pásmu 800 MHz na světě. Test probíhal od října 2014 v oblasti Petrovic u Prahy a kromě operátora a jeho mateřské společnosti Deutsche Telekom se na něm podílely společnosti Huawei a SkyCross. Výsledky technického pilotu ukázaly, že technologie 4×4 MIMO v nízkofrekvenčním pásmu až dvojnásobně zvyšuje rychlost připojení a posiluje signál v budovách a na okrajích buněk jednotlivých vysílačů.

„Poznatky z tohoto testu využije T-Mobile a celá skupina Deutsche Telekom pro budování maximálně inovativní a efektivní sítě LTE-Advanced,“ říká Vladimír Klein, technologický ředitel operátora, a dodává: „Rovněž nám pomohou k dalšímu vylepšování technologie Voice over LTE, kterou chceme našim zákazníkům nabídnout v první polovině letošního roku.“

Technologie 4×4 MIMO je založena na navýšení počtu vysílacích antén na straně základnové stanice a přijímacích antén na straně mobilního zařízení ze současných dvou na čtyři. To s sebou nese zvýšení maximální dosažitelné rychlosti přenosu až o 100 %, průměrně zhruba o 70 %. Technologie dále zvyšuje efektivitu využití spektra a kvalitu pokrytí v horších rádiových podmínkách, zejména uvnitř budov a na okrajích buněk vysílačů.

Demo v Petrovicích navrhl a zrealizoval tým Research & Trials z T-Mobile, který uskutečňuje podobné technicky náročné projekty pro celou skupinu Deutsche Telekom. Dříve se tento tým věnoval podobným aktivitám pouze v oblastech vyšších frekvenčních pásem 1800 MHz a 2600 MHz – například v síti mateřské společnosti operátora provedl počátkem roku 2014 úspěšnou ukázku přenosu s rychlostí 580 Mbit/s díky kombinaci 4×4 MIMO a spojení dvou pásem (funkce Carrier aggregation).

Klíčových úkolem bylo zodpovězení otázky, jak nejefektivněji lze rozšířit stávající síť s technologií 2×2 MIMO na 4×4 MIMO s maximálním možným využitím současného hardwaru. Dále bylo zapotřebí navrhnout vhodný typ antén pro mobilní zařízení. Během testu se ve spolupráci s Huawei úspěšně vyzkoušely různé kombinace řešení pro základnové stanice, ve spolupráci se společností SkyCross pak bylo použito první anténní řešení pro koncová mobilní zařízení podporující všechna v současné době využívaná pásma LTE.

Mohlo by Vás zajímat:  T-Mobile opět rozšiřuje 3G

Doporučujeme fitnes pomůcku Boxovací Míček, bavte se i při sportu. Máme pro Vás i zkratku na mms2.o2.com, tam si vyberete svou MMS coby dup.

Starší příspěvky:
Nový MacBook a informace o Apple Watch!

Tento rok proběhla první Apple Keynote, 9. března 2015 představil CEO Apple Tim Cook zcela nový MacBook, který opět posunul...

Zavřít