Půlroční pilotní projekt mobilních plateb: Češi jsou připravení na revoluci v placení, rok 2012 bude rokem bezkontaktních plateb

Telefónica Czech Republic, VISA Europe, Komerční banka, Citibank Europe a Globus ČR vyhodnotily půlroční pilotní projekt bezkontaktních mobilních plateb. Závěr projektu jednoznačně potvrdil, že čeští zákazníci i obchodníci jsou na nový způsob placení připravení. Prokázána byla také připravenost technologií a infrastruktury, protože v rámci pilotního projektu proběhla naprostá většina plateb bezproblémově. Čeští obchodníci již začínají své prodejny osazovat novými bezkontaktními terminály a rozšiřuje se nabídka mobilních telefonů s technologií NFC v síti O2.

Od začátku prosince probíhá vyhodnocení pilotního projektu mobilních bezkontaktních plateb, jehož cílem bylo získat poznatky z reálného využívání bezkontaktních mobilních plateb a připravit se na komerční spuštění této služby. Do ověřovacího programu se zapojily dvě stovky společných klientů společností Telefónica a Citibank a dvě stovky společných klientů společností Telefónica a Komerční banka, kteří mohli novou technologií platit na pokladnách v hypermarketu Globus v Chotíkově u Plzně a ve třech hypermarketech Globus v Praze (Černý Most, Čakovice a Zličín). Platební aplikaci, která byla nahrána na SIM karty mobilních telefonů operátora O2, poskytla karetní asociace VISA Europe.

Technologie NFC (Near Field Communication) zažívá v poslední době prudký rozvoj. Její podporu přislíbila většina velkých výrobců mobilních telefonů. V roce 2014 se očekává, že pro NFC platby bude na světě k dispozici přes 260 milionů terminálů. Výhodou telefonů s technologií NFC je zejména zvýšení pohodlí a intuitivnější používání při platbách. Platby jsou jednoduché a zároveň bezpečnější, protože uživatelé mají své přístroje neustále pod kontrolou.

Richard Walitza, manažer pro NFC a Finanční služby společnosti Telefónica Czech Republic, přibližuje pohled do nejbližší budoucnosti: “ Technologie NFC se v příštím roce dostane do reálného provozu a Telefónica chce proto svým zákazníkům nabídnout až dvacet typů NFC telefonů odvýrobců, jako jsou Samsung, RIM, HTC, LG, Nokia a další. Nyní máme v síti O2 kolem tisícovky NFC telefonů, v příštím roce by jich mělo být až 50tisíc.“ Telefónica je v oblasti NFC celosvětovým lídrem a technologii aktivně testuje už delší dobu. V Plzni testuje společně s Plzeňskými městskými dopravními podniky technologii NFC už od roku 2009. “ Těší nás, že mobilní bezkontaktní platby mají úspěch i u našich zákazníků v České republice.O slibné budoucnosti této technologie svědčí i stále rostoucí zájem firem, které nás oslovují s nabídkou spolupráce,“ doplňuje Walitza. V rámci pilotního projektu probíhají bezkontaktní platby prostřednictvím mobilní aplikace O2 Wallet, jejímž prostřednictvím je možné přehledně prohlížet, spravovat a ovládat různé karty poskytovatelů služeb, stejně tak, jak je na to uživatel zvyklý ve své peněžence.

Mohlo by Vás zajímat:  Telefónica s pomocí odborníků zdokonaluje svou strategii internetové bezpečnosti

Úlohou společnosti Visa Europe je ve spolupráci se členskými bankami a partnery převést pilotní projekt co nejdříve ke komerčnímu využití. Bude tak možné nabídnout klientům nové služby pro mobilní telefony, které s platebními kartami nebylo možné nabízet. Marcel Gajdoš, manažer asociace Visa Europe pro bezkontaktní a mobilní projekty pro Českou republiku a Slovensko k tomu říká: “ Jsme velmi rádi, že pilotní projekt potvrdil náš předpoklad, že placení telefonem je pro klienty i obchodníky velmi zajímavou službou. Zároveň se potvrdilo, že neexistuje žádné technologické omezení při tomto typu transakcí.“ V Evropě jsou přitom bezkontaktní technologie stále oblíbenější. V Evropě jich bylo vydáno již přes 25 milionů bezkontaktních platebních karet, které akceptuje přes 150 tisíc platebních terminálů. “ Rok 2012 bude bezesporu rokem bezkontaktních plateb. Visa je jedním z hlavních sponzorů Olympijských her 2012 v Londýně, kde budou bezkontaktní technologie primárním způsobem placení,“ dodává Gajdoš.

Od spuštění pilotního projektu bylo klienty Citibank provedeno více než 2500 platebních transakcí přesahujících částku 1 milion korun. Průměrná výše jedné transakce byla přibližně 400 Kč, což potvrzuje, že největší využití mají bezkontaktní platby právě při transakcích do 500 Kč, u kterých není vyžadováno zadání PIN kódu. Platba je tak pro klienta pohodlná a mnohem rychlejší než platba v hotovosti,“ říká Stanislav Novotný, produktový manažer kreditních karet Citibank a dodává: “ Bezkontaktní platební technologie jsou u našich klientů vítanou inovací, o čemž nás přesvědčily i dosavadní výsledky projektu.

Ze statistiky Komerční banky vyplývá, že v rámci pilotního projektu proběhlo 4500 platebních transakcí, naprostá většina úspěšně. Sirus Zafar, ředitel platebních karet Komerční banky, k tomu říká: “ Pilotní projekt mobilních plateb proběhl nad očekávání dobře. Od spuštění jsme nezaznamenali žádný závažný technický problém“. Pozitivní hodnocení zaznamenala Komerční banka i od klientů, kteří nejvíce oceňují jednoduchost a komfort tohoto způsobu placení. Tomu odpovídá i obliba nejčastějšího nastavení platební aplikace klientem, kdy pro platby do 500,- Kč není vyžadována verifikace passcodem. „Průzkum potvrdil naši hypotézu, že platbě mobilem budou klienti dávat přednost před platbou kartou,“ dodává Zafar.

Mohlo by Vás zajímat:  Telefónica chrání své zákazníky v zahraničí

Pozitivní zkušenost za obchodníky potvrzuje Miroslav Exner, vedoucí odboru IT, Globus ČR: “ Ze subjektivních hodnocení našimi pokladními vyplývá, že při bezkontaktních platbách do 500 Kč, tedy bez ověřovacího kódu, probíhaly platby na pokladně z 80 % bez problémů a na první pokus. Pokud jde o rychlost platby, je z 90 % považována za stejně rychlou nebo rychlejší, než platba klasickou kartou. Doba provedení podlimitních bezkontaktních plateb je už nyní o 20 % nižší než u plateb klasickými platebními kartami. Dalšími opatřeními je možné zkrátit dobu placení až na 25 %, což výrazně urychlí odbavení zákazníků a zkvalitní služby“ . Důvěru v novou bezkontaktní technologii podpořilo i rozhodnutí Globusu vybavovat všechny nové prodejny terminály pro tento způsob plateb. Prvním hypermarketem plně vybaveným bezkontaktními terminály tak bude nový Globus v Havířově.

Doporučujeme fitnes pomůcku Boxovací Míček, bavte se i při sportu. Máme pro Vás i zkratku na mms2.o2.com, tam si vyberete svou MMS coby dup.

Starší příspěvky:
T-Mobile vylepšuje populární službu Náklady pod kontrolou v rodinné nabídce

T-Mobile vylepšuje kontrolu výdajů v Rodině. Chytře blokovat odchozí placený provoz tak mohou správci rodin či týmů všem členům své skupiny,...

Zavřít