Největší obavou mladých Čechů je přechod ze školy do profesního života

  • Většina mladých Čechů je spokojena se svým životem, více jak polovina se však obává, že nebudou mít dost peněz na důchod
  • Nejvíce mladých věří, že na úspěšnou budoucnost je připraví studium cizích jazyků; dávají mu přednost před technickými obory i ekonomií
  • Zástupci generace Y vidí příležitosti k podnikání, ale jen málo z nich o něm uvažuje

Doposud nejrozsáhlejší průzkum generace Y zjišťoval na vzorku více jak 12 tisíc lidí ve věku 18 – 30 let z 27 zemí světa, jak tato mladá generace vnímá svoji budoucnost, jak se na ni připravuje, jak hodnotí situaci ve světě a ve své zemi či jaký vztah má k technologiím. Celosvětová studie mladé generace realizovaná agenturou Penn Schoen Berland zahrnula také 500 mladých Čechů.

„Lépe poznat, jak se mladá generace dívá na současný svět, jak smýšlí, co z hlediska své budoucnosti vnímá za nejdůležitější, co ji motivuje, to byly hlavní důvody, které naši společnost působící v globálním světě vedly k realizaci této unikátní studie,“ vysvětlila Dana Dvořáková, ředitelka korporátní komunikace společnosti Telefónica, která si studii společně s Financial Times zadala.

Mladí Češi jsou se svým životem spokojeni, ale mají obavy o budoucnost

Mladí Češi jsou ve srovnání se svými vrstevníky odjinud méně optimističtí a mají více obav z budoucnosti. Přesto však více než tři čtvrtiny z nich pociťují spokojenost se svým životem. Na druhou stranu polovina z nich si myslí, že země, v níž žijí, má už své lepší dny za sebou, ačkoliv ve světě tento názor převládá jen u jedné třetiny mladé populace. Za největší problém svého regionu dotazovaní Češi vnímají ekonomiku, sociální nerovnost a politickou nestabilitu. Více než polovina se obává, že nebude mít dost peněz na důchod.

Mohlo by Vás zajímat:  Zákazníci s předplacenou kartou zaplatí za hovor v síti O2 jen 6 korun

Příležitost vidí ve studiu, o podnikání příliš neuvažují

Nejvíce českých příslušníků generace Y věří, že na úspěšnou budoucnost je připraví studium cizích jazyků, dávají mu přednost před technickými obory i ekonomií. Téměř tři čtvrtiny mladých Čechů mají jasno, kde chtějí být za deset let, ale vyjadřují obavy z přechodu ze školy do profesního života. 80 % jej považuje za obtížný, kdežto ve světě tento názor sdílí 63 % mladých. Na druhou stranu si tři čtvrtiny mladých Čechů myslí, že ve své zemi mají dostatek příležitostí podnikat nebo zrealizovat dobrý nápad. Následně jim však chybí podnikatelský duch, neboť jen třetina dotázaných by podnikání považovala za důležité. Ve světě se pak podnikání zamlouvá více jak polovině mladých.

Za technologicky vyspělé se považují především muži

Naprostá většina mladých Čechů hodnotí jako dobré až excelentní své znalosti a používání moderních technologií. Ty hrají u mladých lidí důležitou roli při překonávání jazykových bariér, při hledání práce, ale podle většiny také zvětšují rozdíl mezi bohatými a chudými.

„Postoj k moderním technologiím navíc názorově rozděluje muže a ženy,“ komentovala závěry průzkumu Dana Dvořáková. 15 % českých mužů se považuje za technicky velmi vyspělé, u žen je to jen 5 %. Pro více jak třetinu českých mužů je navíc studium moderních technologií oborem, který mladé generaci zajistí úspěšnou budoucnost. U žen takto smýšlí jen 7 %.

„Hlavním rysem této generace je využívání technologií, její život probíhá online. To je něco, co se velmi váže i k našemu podnikání. Jako lídr v oblasti telekomunikací na českém trhu chceme této generaci pomoci překonávat její problémy a podpořit ji v podnikání, dát jí směr. Uvědomujeme si, že nápady mladých lidí mohou společnostem našeho typu přinést nové impulsy, „ dodala Dana Dvořáková.

Mohlo by Vás zajímat:  Coca-Cola a O2 rozdávají kredit za 20 milionů korun

Telefónica má proto pro mladé lidi k dispozici celou řadu programů a iniciativ, které jim mohou pomoci v získání cenných zkušeností z praxe či v podnikání a usnadnit tak vstup do profesního života.

  • Komunitní program Think Big pro mladé, kteří chtějí díky realizaci svého nápadu udělat svět kolem nás lepším
  • Talentum pro mladé studenty a absolventy, kteří díky stážím ve společnosti získají cenné pracovní zkušenosti
  • Akcelerátor Wayra podporující vznik nových digitálních start-upů

Zajištění kvalitnější přípravy pro úspěšnou budoucnost mladých lidí si kladou za cíl také programy a iniciativy Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR. „Pečlivě sledujeme situaci mladých lidí, zejména pak v oblasti jejich uplatňování na trhu práce, kde se negativně projevuje zvyšující se nezaměstnanost právě v kategorii do 25 let. Naopak firmy si stěžují na nedostatek technicky vzdělaných odborníků. Na tyto trendy se snažíme reagovat, a proto jsme připravili několik projektů v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost a zároveň připravujeme nastavení budoucího programového období tak, aby se daly evropské prostředky maximálně využít pro posílení konkurenceschopnosti mladých lidí,“ uvedl zástupce ministerstva Michal Urban, ředitel odboru pro mládež.

Své názory na vybrané otázky si můžete porovnat s postoji zástupců generace Y po zodpovězení otázek elektronického dotazníku na www.detimilenia.cz

Doporučujeme fitnes pomůcku Boxovací Míček, bavte se i při sportu. Máme pro Vás i zkratku na mms2.o2.com, tam si vyberete svou MMS coby dup.

Starší příspěvky:
O2 a Coca-Cola rozdávají 7 milionů volných minut. Hledejte je pod víčky lahví Coca-Cola

O2 a Coca-Cola připíší zákazníkům sedm milionů volných minut Odměna je v každé půllitrové láhvi Coca-Cola, Coca-Cola Light i Coca-Cola...

Zavřít