MALÉ A STŘEDNÍ FIRMY SE CLOUDU BOJÍ ZBYTEČNĚ

Malé a střední firmy na cloudu nejvíce oceňují dostupnost a variabilitu
Největší obavy panují ze ztráty kontroly nad bezpečím dat

Podle výzkumu agentury GfK, který si na přelomu roku 2013/14 nechala zpracovat společnost T-Mobile, se zástupci malých a středních firem chovají ve věci firemního IT poněkud iracionálně. Nedůvěřují totiž profesionálním cloudovým řešením, přestože tato jsou většinou zabezpečena mnohem dokonaleji než jejich firemní sítě. Jen méně než desetina firem má však vůči cloudu vyloženě negativní vztah, zbylých devadesát procent se bojí víceméně z neznalosti.

Dvě třetiny respondentů vůbec netuší, co jim cloud může nabídnout, proto o jeho využití nikdy neuvažovali. Ti, kteří cloud znají, si jej ve 28 % případů pochvalují a platí jen za to, co skutečně v praxi využívají. Čtvrtina z nich pak oceňuje, že má ke svým datům a aplikacím přístup odkudkoliv. Velká část firem má ale obavy z nedostatečného zabezpečení dat (53 %) a jejich nevyhovujícího zálohování (11 %).

Mezinárodní zkušenosti, dokonalá péče

„Lidsky rozumím tomu, že zákazníci mají strach svěřit svá data do neznámého prostředí veřejného cloudu,“ říká Martin Záklasník, ředitel marketingu pro firemní segment T-Mobile, a dodává: „Na druhou stranu spoléháme na služby účetních či právních firem, firemní vozy necháváme opravovat v odborném servisu apod. Za T-Mobile mohu všem zákazníkům slíbit, že bezpečnosti jejich dat uložených v našich českých datových centrech věnujeme velkou pozornost a rozhodně nejsme pro naše zákazníky anonymní.“

T-Mobile provozuje v Česku dvě datová centra, obě jsou umístěna v Praze. Zákazníci tak přesně vědí, kde jsou jejich data uložena, což může být důležité např. i při jednání s finančními úřady. Celosvětově má Deutsche Telekom, majitel českého T-Mobile, 90 datových center, o jejichž provoz pečuje 50 tisíc zaměstnanců, k tomu zkušenosti s telekomunikačními a IT službami. Díky tomu může i v Česku nabízet osvědčené infrastrukturní i aplikační cloudové služby s vysokou úrovní bezpečnosti.

Mohlo by Vás zajímat:  Rozjezdy již podruhé pomohou začínajícím podnikatelům

Díky vysoké úrovni a kvalitě služeb využívá privátních, hybridních i veřejných cloudů od T-Mobile již řada nadnárodních i lokálních firem. Svou důvěru vložil do dynamického využívání IT zdrojů například provozovatel plynovodů NET4GAS v podobě virtuálního datového centra nebo úspěšná česká společnost Software602 se svým projektem SecuStamp.com.

Jednou z hlavních obav uživatelů je strach ze ztráty kontroly jejich dat. Servery umístěné ve vlastních prostorech sice často neumí dokonale zabezpečit, mají ale pocit, že mají vše pod kontrolou. Podle výzkumu Check Point Software Technologies byla ale v roce 2013 více než polovina firem napadena škodlivým softwarem, řada z nich dokonce opakovaně. Přitom 78 % z nich se domnívá, že za to mohou nedostatečné znalosti interních zaměstnanců o počítačové bezpečnosti. Firemní administrátoři navíc přiznávají, že 61 % úspěšných útoků vznikne jako důsledek toho, že škodlivý software využívá nových zranitelností (zero-day attacks) nebo zranitelností, na které administrátoři do té doby nestihli reagovat aktualizací svého zabezpečení. Oproti tomu datová centra, v nichž T-Mobile provozuje své cloudové služby, jsou velice dobře zabezpečena.

Tři dimenze počítačové bezpečnosti

Předně je zajištěna tzv. fyzická bezpečnost. Datová centra jsou umístěna na bezpečných místech, mimo záplavové oblasti a prostory jsou zabezpečeny proti vniknutí vody. Přístup do nich je přísně regulován a zabezpečen v několika úrovních včetně biometrických technologií.

Druhým prvkem zabezpečení je zajištění dostupnosti. Datová centra jsou připojena několika nezávislými internetovými linkami, několikanásobně je zálohováno napájení, navíc jištěné dieselovými generátory. Všechny důležité prvky jsou zdvojeny, aby případná havárie žádného z nich nemohla jakkoli ohrozit dostupnost dat a služeb.

Nezapomíná se ani na hlídání přístupu z internetu. Základem je samozřejmě dobře nastavený firewall, jehož činnost, stejně jako provoz celého datového centra, je nepřetržitě monitorována kvalifikovanou obsluhou, jež může reagovat na případné útoky. Uživatelé, kteří mají mít k systémům přístup, se musí prokázat platnými přihlašovacími údaji. Veškerá jejich komunikace s cloudem je bezpečně šifrovaná a pokud si to uživatel přeje, tak i monitorovaná. Lze tak odhalit únik dat mimo firmu – jakmile někdo zkopíruje data mimo vnitřní systém, je tato činnost okamžitě zaznamenána.

Mohlo by Vás zajímat:  T-MOBILE JAKO PRVNÍ V ČR PŘINÁŠÍ SDÍLENÝ INTERNET

Obsluha se také stará o pravidelnou aktualizaci veškerých nainstalovaných programů, což je jedno ze základních pravidel počítačové bezpečnosti. Každý uživatel si navíc může individuálně nastavit, jak často budou jeho data zálohována.

Bližší informace o nabídce cloudových služeb T-Mobile najdete na webu http://www.t-mobile.cz/web/cz/firmy/firemni-reseni/it-sluzby/tmobile-cloud. Firemní zákazníci mohou kontaktovat svého obchodníka, který jim připraví nabídku na míru jejich potřebám nebo si přímo sestavit svůj vlastní cloud prostřednictvím webové aplikace.

Doporučujeme fitnes pomůcku Boxovací Míček, bavte se i při sportu. Máme pro Vás i zkratku na mms2.o2.com, tam si vyberete svou MMS coby dup.

Starší příspěvky:
SOUTĚŽ ROZJEZDY ROKU VYHRÁLA „MOJE DÍLNA“ ZUZANY KUBÍČKOVÉ

Vítězka celostátního kola získala 150 000 Kč a další ceny partnerů Cenu týmu Rozjezdů roku ve výši 100 000 Kč...

Zavřít